Aktualitások

Az állatok ösztönlények, nem gondolkodnak, hanem cselekszenek az ivarzás idején. Hazánkban is óriási probléma a kóbor- és kitett állatok létezése. Sajnos azt tapasztaljuk, hogy sok a felelőtlen gazdi, aki szívtelenül sorsára hagyja a nem kívánt kölyköket vagy akár felnőtt állatokat is. Akik szerencsések és nehezen túlélik, de nem találnak gazdira, tengődnek, de ők is ivarzanak és újabb ártatlan lények jönnek a világra.
Ez a körforgás sosem szűnik meg, ha mi, emberek nem gondolkodunk felelősségteljesen és nem cselekszünk.

 

Az ivartalanítás fontossága:

Azokat a kutyákat és macskákat, akiket nem szeretnének tenyészteni (hangsúlyoznánk a tenyésztés szót), kérjük, ivartalanítsák! Csak egy műtétre van szükség. Ezzel állatainkat is megkíméljük a sorozatos szülés terheitől, mert nyilván nem tesz jót a szervezetüknek a szinte folyamatos vemhesség, majd szoptatás.
Amennyiben kan kutyusa vagy kandúr macskája van, őket is érdemes ivartalanítani, hacsak nem zárt környezetben élnek és nem tudnak kóborolni vagy elszökni tüzelési időszak alatt.

Azt is érdemes tudni, hogy az ivartalanítás után pár hét elteltével sokkal nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb állatok gazdái lesznek, mint azelőtt, mivel pozitív irányú hormonális változás következik be .

A kutya ivari ciklusa:

A szuka kutyák ivari működése kb. 6 hónapos korban kezdődik az első tüzelés jelentkezésével, majd egy életen át tart. Az első tüzelés időpontját befolyásolhatja a testméret, a tartási és takarmányozási mód, és a többi kutya jelenléte is. A legtöbb kutya fajta évente kétszer ivarzik, általában tél végén-tavasz elején és nyár végén-ősszel ( a köznyelv ezt tüzelésnek nevezi). Szaporodásbiológiai szempontból leegyszerűsítve három fázist különíthetünk el, az egyik a tüszőfázis (2-3 hét, vagyis a valódi tüzelés időpontja), a másik a sárgatest fázis (2 hónap, a vemhesség vagy álvemhesség időszaka). Ezután következik egy ún. anösztrusz nyugalmi szakasz ami kb. 3 hónapig tart, ilyenkor gyakorlatilag nincs hormonális működés. Felnőtt állatok esetében ez a legmegfelelőbb időpont az ivartalanításra. Az ivartalanítás mint műtét, minden esetben a petefészek és a méh eltávolítását jelenti és nem a petevezető elkötését.

A kan kutyák ivarérése is kb. 6-8 hónapos korban kezdődik és egy életen át aktívak maradnak. A szukák tüzelésekor, ami normál esetben 3 hétig tart, nagy nehézséget jelent a kan kutyák távoltartása. A másik oldalról viszont a kan kutyák számára is rengeteg problémát okozhat a tüzelő szuka jelenléte (péniszelőesés, agresszivitás, kellemetlen szexuális viselkedés, szökés).

Szuka kutya ivartalanításának előnyei:

  • Az ivartalanítással megelőzhető a nem kívánt szaporulat és a tüzelés okozta kellemetlenségek. A szuka nem szökik el, nem vonzza a házhoz a környék kanjait, melyeknek távoltartása sokszor lehetetlen feladat. Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy a kiskutyáknak egyre nehezebb felelős, lelkiismeretes gazdát találni.
  • Az optimális időben elvégzett ivartalanítással számottevően csökken a kutyákban nagyon gyakori emlődaganatok kialakulásnak esélye.
  • Megelőzhetőek a petefészkek és méh daganatai.
  • Nem alakul ki a sokszor életveszélyes állapotot jelentő gennyes méhgyulladás. Ennek a betegségnek a gyógykezelése szintén a petefészkek és a méh műtéti eltávolításából áll, csak ilyen esetben a műtét jóval kockázatosabb és költségesebb.
  • Megelőzhető az álvemhesség ami kellemetlen tünetekkel járhat.
  • Megelőzhetők a különböző hormonális beavatkozások (hormonális fogamzásgátlás, különböző „esemény utáni” kezelések a nem kívánt párzás esetén), melyek nagyon károsak, mivel sokszor gennyes méhgyulladáshoz vezethetnek.

A nőstény kutya ivartalanítással kapcsolatos leggyakoribb tévhitek :

  • Tévhit, hogy a szukáknak legalább egyszer elleniük kell. Az, hogy a kutyáknak meg kell élniük az anyaság érzését minden tudományos alapot nélkülöző állítás.
  • Tévhit, hogy a szukáknak az egészséges fejlődésükhöz legalább egyszer tüzelniük kell. Sőt, az első tüzelés előtt végzett ivartalanítás 0.5%-ra csökkenti az emlődaganatok kialakulásának esélyét, míg az első és második tüzelés közötti műtét 8%-ra, a második és harmadik tüzelés között végzett beavatkozás pedig csak 26%-ra.
  • Az ivartalanítás a kutya személyiségét, kedélyállapotát, játékosságát, intelligenciáját nem változtatja meg.
  • Az első tüzelést megelőzően elvégzett ivartalanításnak nincs negatív hatása a kutya fejlődésére, ilyen esetben nem lép fel gyakrabban inkontinencia ( vizelet visszatartási zavar), mint az idősebb korban végzett műtétek esetében.
  • Az elhízás a túlzott táplálékfelvétel következménye, ez a tulajdonos által befolyásolható, ivartalanított és nem ivartalanított állatoknál egyaránt előforduló jelenség, ezért kedvencünk táplálására minden esetben oda kell figyelni!

Kan kutyák ivartalanításának előnyei:

  • Az ivartalanítással nagyban csökkenthető az idős kan kutyákban viszonylag gyakran kialakuló prosztata daganatok és prosztata megnagyobbodás kialakulásának esélye.
  • Csökken a nemi hormon termeléssel összefüggő kórképek, például a végbéldaganatok kialakulásának valószínűsége.
  • A heredaganat kialakulása megelőzhető.
  • Megszűnik a szukák tüzelésével összefüggő kóborlás és az ebből adódó veszélyhelyzetek, kellemetlenségek.
  • Csökken a kanokkal szembeni agresszió, illetve az ivartalanított kan kutyát rendszerint más kanok sem támadják meg, mivel nem érzik az ivari szagot, így nem tekintik riválisnak.

Kan kutya ivartalanításának hátrányai:

  • Az egyik sokat emlegetett probléma a viselkedésváltozás.
    Ezt tévhit , ugyanis az ivartalanítás nem jár együtt viselkedésváltozással. Ami változhat az csak jó irányban történik: nem csavarog el a tüzelő szukák után , kevésbé lesz agresszív másik kan kutyával szemben.
  • A másik ellenérv szokott lenni az elhízás.
    Az elhízás, több tényezős, részben genetikailag befolyásolt tényező, amely ivartalanított és nem ivartalanított egyedekben is előfordulhat. Fontos azonban megemlíteni, hogy ivartalanítás után kb. 30 %-al csökken kutyánk energiaigénye, így a táplálék mennyiségének csökkentésével és megfelelő mozgatással elkerülhetjük az súlygyarapodást.

Mindkét ivarú állatok ivartalanításával kapcsolatos tévhitek:

  • Drága a műtét....
    Egyszeri kiadás, míg csupán egyetlen alom felnevelése a gazdához jutásig máris nagyobb költséggel jár. Alatta marad a párzási időszakban elcsavargó állatok kezeltetésének költségéről, ha baleset érné őket vagy az egymással való verekedés során megsérülnének.
  • A kölyköknek jó helyük lesz, hiszen már kettőre van is jelentkező.
    De mi van a többi 5-6 kiskutyával, aki egy ellés alkalmával születik? Ha minden kiskutyának van biztos helye, akkor hogyan lehetséges, hogy a menhelyek, gyepmesteri telepek mégis tele vannak és naponta altatják el a feleslegessé vált állatokat? Ráadásul még a tenyésztők sem mindig tudják nyomon követni a kölykök sorsát... Gondoljuk át: ugye nem szeretnénk, ha most olyan jónak látszó helyre adtuk is, később az általunk nevelgetett kis állat az utcán vagy a menhelyen végezné...
  • Tőle szeretnénk kölyköt.
    Sajnos, ha ez ilyen egyszerű lenne, könnyebb lehetne a tudatos tenyésztés. Arra, hogy az utódok közül valamelyik - akár csak külsőleg is - hasonlítson mostani kedvencünkre, nagyon kevés az esély.
  • "Legalább élvezze." vagy hagy "Érezze át az anyaságot."
    Az állat ivartalanítva nem érzi magát csökkent értékűnek, nem fosztjuk meg semmiféle örömtől - ugyanis sem a párosodáshoz, sem az anyasághoz nem fűződnek érzelmek, számukra fizikailag is inkább fájdalmas élmények ezek. Ők állatok, nem emberek, bármennyire is szeretjük őket emberi érzelmekkel felruházni. Számukra a párosodás, a szaporodás egy ösztön, ami semmiképpen sem keverendő össze az igazi "szerelemmel".