Aktualitások

A kullancsok (Ixodidae) viszonylag kevéssé gazdaspecifikus, vérszívó ektoparazita állatok. Kifejletten főként az emlősök vérszívói, de – különösen a lárvák – olykor madarakból és hüllőkből is szívnak vért.

kullancsveszelyÉletük során két vagy három gazdaegyedből táplálkoznak, ennek alapján „kétgazdás” vagy „háromgazdás” fajokról beszélünk. A trópusokon egygazdás fajaik is vannak. Ez jelentősen befolyásolja az általuk terjesztett egysejtű-, baktérium- vagy vírusfertőzések járványtanát.

A kullancsok pókszabású külső élősködők, melyeknek kártétele kettős: egyrészt vért szívnak, ám az igazi veszély az, hogy eközben különböző vírusokat, baktériumokat, egysejtűeket oltanak be az állatokba és az emberbe is.

Ezek a kórokozók a kullancsok garatgyűrűjében, ill. bélrendszerében találhatók. Általánosságban elmondható, hogy egy kórokozó gazdaállatba juttatásához min. 24 óra vérszívás szükséges. A gazda állatban eltölt idő növekedésével egyenes arányban fokozódik a fertőződés valószínűsége, ugyanis a kullancs előbb-utóbb visszaöklendezi a felszívott vér egy részét, így garantáltan kedvencünkbe juttatva a bélrendszerében található összes veszélyes kórokozót. Sajnálatos módon a fertőzött kullancsok számának növekedése miatt egyre gyakoribbá válnak ezek a megbetegedések mind a kisállatok, mind az emberek körében.

Az emberre jutott kullancs a ruhán, majd a bőrön észrevétlen haladva a vérszíváshoz kedvező helyet keres az emberi testen. Gyakran a hajban, a fülek mögött, vagy például a végtagok tövének hajlataiban állapodik meg. Szájszervével kis sebet vág a bőrön, rögzíti magát, és vért szív. Ez a rögzült, táplálkozó életszakasz napokig is eltarthat, majd a vérrel teleszívott kullancs elhagyja az embert és rejtekhelyet keres.
Az emberek rendszerint még a vérszívás előtt, vagy a vérszívási szakasz kezdetén megtalálják és eltávolítják testükről a kullancsot. De sajnos az állatok esetében ez nem igaz, hiszen ott a szőr elfedi őket, így csak akkor vesszük észre, amikor már kicsit megszívták magukat.

A legtöbb kullancs emberi kórokozókat nem hordoz. Ha a kullancs mégis fertőzött, akkor is kicsi az esélye annak, hogy a kórokozók már a vérszívás kezdeti szakaszában a sebbe jussanak. Olykor azonban mégis súlyos következményekkel járó fertőzéseket, például Lyme-kórt vagy vírusos agyvelőgyulladást (kullancsencephalitist) és agyhártyagyulladást terjesztenek emberre.

Kutyáink, macskáink kullancsosságára vonatkozóan hazánkban három kullancsfaj érdemel említést. Ezek közül kettő, a közönséges kullancs (Ixodes ricinus) és a Dermacentor reticulatus a leggyakoribb hazánkban, míg a harmadik faj a Rhipicephalus sanguineus a déli határainkkal szomszédos országokból vagy tengerentúli területekről kerülhet behurcolásra.

A közönséges kullancs kifejlett alakjai akár szabad szemmel is láthatók, néhány milliméter nagyságúak, de vérrel teleszívott állapotban akár a babszem nagyságú méretet is elérhetik. Jellemzően vörösesbarna színezetű, és tojásdad alakú.

A kullancsokat minél hamarabb el kell távolitani, ügyelve arra, hogy a kullancs testét ne nyomjuk össze. Erre célra már többféle csipesz és kullancs eltávolító kanál vásárolható.
A kullancs feje nem menetes, nem kell csavargatni. Sőt, ha sokat maceráljuk, a kullancs megijedhet és a visszaöklendezheti a béltartalmát, amivel a kullancs fertőzés lehetőségét kockáztatjuk. Célszerű a kullancsot a nyakánál, tehát a megduzzadt testi része alatt, közvetlenül a bőrfelület fölött megfogni és így eltávolítani.
Előfordulhat, hogy nincs kéznél kullancs kiszedő célszerszám; például kullancscsipesz, ekkor meg lehet próbálkozni cérnával vagy késsel. Ezeket használva esetleg csavaró mozgás is szükséges lehet a kullancs kiszedése során. Alapvetően nem csavarjuk a kullancsot, kullancs kiszedése során a helyes mozgássor: emelve, kissé hátra húzva, nyugodt folyamatos mozgással a kullancs elengedi áldozatát! A kullancs benzinnel vagy szappanos vízzel történő mosása súlyos hiba, ekkor ugyanis az élősködő elkezd fuldokolni, és a benne lévő kórokozókat beleöklendezi kedvencünkbe.

A kullancsoknak, mint külső élősködőknek a vérszívás mellett van egy másik fontos, rossz értelemben vett „szerepe" is. Ez nem más, mint a betegség közvetítő tulajdonságuk. A kiszívott vér mennyisége általában nem idéz elő jelentős problémát. Ezzel szemben a kullancsok vérszívásakor az áldozatukba juttatott vírusok, baktériumok vagy egysejtű paraziták révén jelentős egészségkárosodást, akár halálos megbetegedést is előidézhetnek.

Fontos a kullancsok megtapadásának és a vérszívás lehetőségének a csökkentése. Ezt elsősorban nem szobafogsággal, hanem megelőző kullancsellenes kezeléssel valósíthatjuk meg. A betegségek megelőzésének legfontosabb tényezője a kullancsok elleni megelőző kezelés folyamatos alkalmazása. Ma már számos korszerű gyógyszer és kezelési módszer ismert.

A legelterjedtebb a rácseppentő oldatok (spot on) havi rendszerességgel történő alkalmazása.
Hatékony lehet a nyakörvvel vagy spray alkalmazásával való védekezés is.
Állatpatikákban kapható olyan tabletta amely bolha és a leggyakoribb kullancsok ellen 3 hónapos hatással rendelkezik.

Fontos tudni hogy a spray kivételével a legtöbb készítmény csak 3 hónapos kortól alkalmazható. A készítmények használati utasítását a legoptimálisabb hatás érdekében pontosan be kell tartani. Fontos tudni hogy egyes kutyára forgalomba hozott készítmények macskákon akár halálos mérgezést okozhatnak!

Tények tévhitek

A kullancsok a fákon (főleg a bükkfát szeretjük valamiért eme címmel kitüntetni) élnek. Ez nem igaz, a kullancsok maximum 1,5 m magasságban találhatóak, így a füves bokros területek, bármely magánház udvara az optimális környezet lehet a veszélyes ízeltlábúak számára. A kullancsok bejuthatnak a kutya lakhelyre madarak vagy rágcsálók útján is , vagyis nem kell, hogy a kutya elhagyja a ház udvarát.

Egy másik fontos tisztáznivaló: nem csak a kifejlett kullancsegyedek terjesztik a betegséget okozó parazitát, hanem azok lárvái is. Ezek pedig, méretükből adódóan (0,3-0,6 mm! is van köztük) láthatatlanok a szemnek.
Hibázunk ha azt hiszük, hogy a kutyus alapos átvizsgálásával kivédhetjük az esetleges megbetegedést. A nőstény kullancs vérszívása két szakaszra különíthető. Az első 48 órában a vérfelvétel üteme lassú, eredményeként a testméret a kezdetinek mintegy a 2-3-szorosára nő. A harmadik napot követően a vérszívás üteme fokozódik, így a táplálkozás befejeztével a nőstény kullancs testmérete az eredetinek mintegy 10-szeresére nő. A viszonylag sokáig tartó vérszívás fontos jellemzője, hogy a kullancs a kiszívott vér víztartalmát nyálmirigyével kiválasztja és a sebbe visszajuttatja. E folyamat során jut be számos kórokozó a kullancsból a gazdaszervezetbe. A statisztikák szerint, ha a fertőzött kullancs 24 órán túl van a bőrben, akkor már biztos, hogy át is adja a kórokozót! Minél előbb meg kell, hogy történjen a felfedezett kullancs kiszedése!

Ha kullancs csípés áldozatai vagyunk, nem kell rögtön orvoshoz rohanni, magunk is nyugodtan kiszedhetjük a kullancsot. Ha a kullancs fertőzött, egyes kórokozók néhány óra alatt bekerülhetnek a szervezetbe, míg mások csak napok múlva jutnak be. A kullancs eltávolítását azonnal meg kell tennünk! Ha a kullancsot eltávolítottuk, akkor egy műanyag fiolában, vagy tégelyben tároljuk, mert ha gond lenne később, a kullancs vizsgálható fertőző betegségek kórokozóira!

Védekezés

A védekezés lehetőségei:

  • Jó minőségű kullancs ellenes nyakörvek, spot-on készítmények folyamatos használata.
  • Emellett javasolt a gyakori átvizsgálás.
  • Sajnos az ultrahangos kullancsriasztó tudományosan nem igazolt, pár a tapasztalatok alapján működik.
  • B-vitamin rendszeres fogyasztása (ez se igazolt tudományosan)

2004 óta Európában és 2010 óta hazánkban is elérhető egy babesia elleni oltás (figyelem ez nem az Imizol). A védettség kialakításához 2 alapimmunizáló injekció szükséges, 3-4 hét különbséggel és a védettség fél évig tart.

Kölyök kutyák esetében nem mindegyik kullancsnyakörv alkalmazható, mivel a vegyi anyag, ami ilyenkor a kutyába kerül, káros lehet a kölyökre.

Egyik amit ilyenkor használni lehet, az a Frointline Spot-on spray

frontline

Ez már 2 napos állatok esetében is alkalmazható. Előnye, hogy könnyen felvihető,, az állat fekhelye is kezelhető (lávák ellen pl) és kölyöknél is használható. Hátránya, az ára mellett, hogy csak 1 hónapig ad védettséget, és esőben hamarabb múlik a hatása.

A másik a Foresto. Ez egy repellens szer, tehát meggátolja a kullancsot a táplálkozásban. Így nincs esélye a kullancsnak a kórokozót a szervezetbe juttatni.

foresto

Előnye, hogy repellens, 8! hónap védelmet biztosít, kölyökkutyáknak már 7 hetes kortól adható, valamint biztonsági önoldóval van ellátva. Hátránya, hogy ez se éppen olcsó.

Remélem a fentiek segítséget jelentenek minden kutyatartó számára.