Aktualitások

Tudtad, hogy a fagyálló mérgező?

fagyalloA fagyálló folyadék etilénglikol tartalma felelős a mérgezés kialakulásáért. Ilyen tartalmú folyadékokat használnak az autók hűtőrendszerében, esetleg a központi fűtés feltöltése során és etilénglikolt tartalmaznak a téli szélvédőmosó folyadékok is. Az etilénglikol kémiailag egy édes ízű kétértékű alkohol, amelyet tiszta formában a kutyák szívesen elfogyasztanak! Toxicitása magas, akár testtömeg kilogrammonként pár milliliter elfogyasztása is mérgezést okozhat. A felvett méreg gyorsan felszívódik a gyomor bélcsatornából és az egész szervezetben eloszlik, még a vér-agy gáton is átjut. A szervezetbe került etilénglikol lebontása az (etil)alkoholhoz hasonlóan történik azzal a különbséggel, hogy a lebontás során képződő savas kémhatású bomlástermékeken kívül mérgezés esetén a végtermékként oxálsav jelenik meg. A fenti folyamattal párhuzamosan jelentkeznek a toxikózis tünetei. A fagyálló elfogyasztása után kialakuló bódult, zavart állapot, esetleg hányás a hátsó lábak bénulása, az alkoholszerű hatás miatt alakul ki (fél és hat óra közötti időtartam) és a sikeres gyógykezelésnek is ekkor van a legnagyobb esélye. A következő stádiumban a szervezetben megjelenő savas kémhatású bomlástermékek a bódult állapotot súlyosbítják, görcsrohamokat okoznak (24-36 óra). A lebomlási folyamat végtermékeként megjelenő oxalát kristályok a vesében kicsapódva súlyos, gyakran visszafordíthatatlan veseelégtelenséget alakítanak ki.
A gyógykezelés sikere a gyors felismerésen múlik. Korai szakaszban a méreg mielőbbi eltávolítása gyomormosással, majd aktív szén és hashajtók adagolásával lehetséges. A felszívódott, de még lebomlásra nem került etilénglikol „semlegesítésére” a korai szakban etilalkohol szájon át illetve infúzióban alkalmazható (max. 36 órán belül).
A már kialakult veseelégtelenség kezelése általában kilátástalan.
A leírtak alapján a legfontosabb az etilénglikol tartalmú fagyálló készítmények és hulladékaik (flakonok) körültekintő kezelése, a kifolyt kiömlött folyadékok gondos feltakarítása. Amennyiben megtörtént a baj a mielőbbi felismerésen és az azonnali gyógykezelés meg kezdésén múlik az állat élete.

Amennyiben további kérdéseitek lennétek, keressetek minket bizalommal!
A fenti cikk az Akela Kutyaiskola tulajdonát képzi. Forrásmegjelöléssel szabadon terjeszthető!

Dr. Csendes Péter
állatorvos

Dr. Volszki Mónika
állatorvos