Aktualitások

Gyakori tapasztalat, hogy az ünnepek alatt megszaporodnak a gyomorrontásból származó, és a mérgezéses állatorvosi esetek.  Ezt megelőzendő számot adunk a leggyakoribb elkerülendő veszélyforrásokról.

 

Csontok:

Az ünnepi ebédekből megmaradó csontokat sokan odaadják kutyájuknak. A csontetetés egyáltalán nem javasolt, mert súlyos székrekedést okozhat, amely akár beöntést vagy műtéti ellátást vonhat magával! Szilánkosan törő szárnyas csontok sok esetben a gyomor-bél nyálkahártyát karcolják fel, amelynek következménye vérhányás, véres széklet, hasi fájdalom lehet. A legbiztosabb, ha egyáltalán semmilyen csontot nem adunk kedvencünknek!

Zsíros, sós ételek:

Az ilyen élelmiszerek bár bizonyára tetszenek az állatoknak, de hasmenést okoznak.

Romlott, penészes ételek:

A sok karácsonyi maradék, valamint a konyhai hulladék véletlenül a kutyák, macskánk elé kerülhet. Ők természetesen örömmel laknak jól ezekből, azonban sok esetben súlyos hasmenést, esetleg komolyabb ételmérgezést, fertőzést kaphatnak. A penészes, avas élelmiszerek (például avas földimogyoró) szintén káros hatással lehetnek állatainkra.

Csokoládé:

A csokoládéban található anyagok (teobromin, koffein) hiperaktivitást, remegést, felgyorsult érverést, hányást és hasmenést okozhatnak. Kistestű, torkos állatok azonban akár el is pusztulhatnak 3-4 tábla keserű csokoládé elfogyasztásától.

Hagyma:

A hagymában, fokhagymában található egyik kéntartalmú molekula felelős a mérgező hatás kialakulásáért. A vörösvérsejteket támadja, “vérszegénységet” (anémiát) okoz. Három napon át testtömeg kilogrammonként 30 gramm hagyma elfogyasztása okozhat tüneteket.

Élesztő:

Igen veszélyes anyag, hiszen a test magas hőmérséklete hatására a gyomorban kelésnek indul, ami közben mérete megsokszorozódik, így felfúvódást, hasi görcsöket, bélelzáródást okozhat. Emellett a kelés közben etanol (alkohol) képződik, ami szintén káros hatással van az ehhez nem szokott kutyánkra, macskánkra.

Mazsola, szőlő:

Bizonyos szőlőfajták kutyákban veseelégtelenséget okozhatnak. A pontos hatásmechanizmus a mai napig nem tisztázott, azonban jobb vigyázni.

Alkohol:

Az alkoholos italok fogyasztása az emberek részegségéhez hasonló kellemetlen tüneteket okozhat.

Dohány:

A családi ünnepek alkalmával magára hagyott cigaretták, szivarok érdekesek lehetnek egy kutya szemén keresztül, megkóstolásukért azonban nagy árat fizetnek: 1-2 cigaretta, vagy szivar lenyelése hamar súlyos tünetekhez vezet: az állat kapkodja a levegőt, nyálzik, hányás, hasmenés előfordulhat. Súlyos esetben az incidens az állat halálához is vezethet.

Karácsonyfa körüli veszélyek

Díszek:

A gömbdíszek összeroppantva éles üvegdarabokra törnek, amik akár külső-, akár a szájüregben, bélben előforduló sérüléseket okozhatnak.

Szaloncukor:

A szaloncukrok alufólia borítása nem emészthető anyag, így bélelzáródást okozhat. További veszélyforrás a fém (drót) szaloncukor felfüggesztő, ami lenyelve szintén súlyos problémákhoz vezethet.

Drótok:

A karácsonyfa világítására szolgáló égők drótjának elrágása áramütéshez, jobb esetben csak égési sérülésekhez vezet, azon túl, hogy az esetleges zárlat a lakásban is kárt tehet…

Remélem, hogy a fenti gyűjtemény nem veszi el a kedvét senkinek attól, hogy négylábú barátjával töltse az Ünnepeket! Vigyázzunk rájuk!