Szolgáltatások

fogaszat Az állatok szájüregi megbetegedése a leggyakoribb állatorvosi problémák közé tartozik tapasztalatok alapján.

Rendelőkben szájhigieniás vizsgálatokat végezzünk, eltávolítjuk a fogkővet, a tej és maradó fogakat, kezeljük a szájüregi gyulladásokat és daganatokat.

A legelterjedtebb fogászati probléma a fogkőképződés és a fogínygyulladás.

Mindez úgy alakul ki, hogy a táplálkozás során lepedék (plakk) rakódik a fogakra, amely eleség-maradékokból, nyálból és a szájüregben mindig megtalálható baktériumok halmazából áll. Az idő múlásával a plakkba különféle sók rakódnak le és kialakul a már kemény, erősen tapadó fogkő (calculus). A lepedékben és a fogkő mellett elszaporodó baktériumok ínygyulladást okozhatnak, aminek tünetei a kivörösödött, fájdalmas, vérzékeny íny és az erősen bűzös szájszag. A fogak tartószerkezetei meglazulhatnak és a fogak ki is hullhatnak.
Amennyiben az állat nem kap időben megfelelő kezelést, akkor az is előfordulhat, hogy a baktériumok a vérkeringéssel szóródva különféle belső szervekben okoznak további megbetegedést (máj, vese, szívbelhártya, stb…). Általánosságban elmondható, hogy az életkor előre haladtával az ismertetett problémák egyre gyakrabban fordulnak elő, azonban egyes fajták különösen hajlamosak, és sokszor már egy éves korukban láthatók az első tünetek. Közéjük tartoznak az uszkárok, a yorkshire terrier, a havanese, a bolognese, a spánielek vagy a puli is. Hajlamosító tényező lehet, ha az állat előtt egész nap eleség áll, különösen ha az konzervtáp illetve, ha az állat keveset rág.
A kedvencállatok szájhigiéniájának megőrzése – akárcsak az embernél – mindennapos, otthoni és időközönként, szakember által végzett fogápoláson alapul.
Az otthoni végzendő fogápolás megfelelő szoktatás után napi 1-2 percet vesz igénybe. Számtalan módszer és készítmény létezik, leghatékonyabb az állatok fogának rendszeres mosása. Fontos, hogy a művelethez minél fiatalabb korban szoktassuk hozzá az állatot.
A fogmosáson kívül (illetve a hajlamos fajták esetén akár amellett) számos készítmény van forgalomban megelőzés céljára, mint pl.: rágócsontok, rágószalagok, ízesített oldatok, amelyeket egyszerűen csak az állat ivóvizéhez kell önteni, porok, amelyet az eleséghez kell keverni.
A fogkőleszedés, esetleges foghúzás bódításban történik. Bódításra azért van szükség, mert az állatok a gép hangját nem viselnék el és mozgásukkal akadályoznák a műveletet. Természetesen minden bódításnak (altatásnak) van némi kockázata, de ez a mai modern altatószerek használata mellett minimális.